ECONOMIST / CONTROLLER TEIUS / ALBA

  • Full Time
  • Alba

CANDIDATUL IDEAL PENTRU POSTUL ECONOMIST / CONTROLLER TEIUS / ALBA (operatiuni de contabilitate financiara si control de gestiune) – domeniu tehnic:

– Minimum 3 ani experienta in cadrul unui departament economic, societate cu profil industrial
– Absolvent studii superioare economice – Cunostinte foarte bune de contabilitate si legislatie financiar-contabila
– Cunostinte de operare program de contabilitate (de preferinta Navision)
– Cunostinte de MS OFFICE (Excel, Word)
– Persoana analitica, atenta la detalii, atitudine pozitiva si proactiva.

RESPONSABILITATI : – Realizeaza operatiuni de contabilitate financiara si de gestiune specifica domeniului de activitate (productie) In acest sens raspunde de:
– Informatiile economice si financiare ale punctului de lucru, pe care le comunica in cadrul raportarilor contabile lunare
– Aplicarea normelor si procedurilor contabile si de gestiune definite de serviciul contabilitate de la sediul central
– Analiza costurilor de productie (administrative, de distributie, logistice, etc) si a elementelor bilantiere apartinind entitatii sale
– Efectueaza evidenta primara a stocurilor, a cheltuielilor, contabilitatea de gestiune in conformitate cu legislatia in vigoare
– Consemnarea corecta si la timp, in scris, in momentul efectuarii ei, in documentele justificative, a oricarei operatii care afecteaza patrimoniul societatii si de inregistrarea cronologica si sistematica in evidenta contabila a documentelor justificative in conf. cu legislatia in vigoare
– Efecuarea inventarierii patrimoniului, cel putin o data pe an, in orice situatii prevazute de lege, sau la cererea directorului societatii
– Participa la intocmirea lucrarilor de inchidere a exercitiului financiar contabil, la operatiunile de inventariere a patrimoniului, urmarind modul de valorificare a rezultatelor inventarierii
– Verifica pontaje punct de lucru
– Gestioneaza si transmite la sediul central documentele de personal (pontaje, cereri diverse, incetari/prelungiri de contracte de munca etc).

Ai experienta ca ECONOMIST / CONTROLLER TEIUS / ALBA? Asteptam CV-ul tau pe adresa cv[@]abchumancapital.ro