Economist contabil

Responsabilitati

Salariatul va fi responsabil, în domeniul contabilitate/controlling, pentru următoarele:
Înrelaţia cu debitorii:
• Verificarea bonităţii clienţilor;
• Somaţii de plată către clienţi;
• Înregistrarea încasărilor;
• Comunicarea situaţiilor de cont către debitori şi departamentele de distribuţie şi service;
• Operaţiuni de conturi de debitori;
• Înregistrarea datelor;

Înrelaţia cu creditorii:
• Înregistrarea facturilor înconformitate cu indicaţii sau regulament;
• Comunicarea situaţiilor de cont către furnizori;
• Operaţiuni de conturi de creditori;

Salariatul va efectua şi următoarele operaţiuni de contabilitate primară:
• Înregistrarea şi prelucrarea operaţiunilor de contabilitate (bancă, casă, cheltuieli de deplasare, etc.);
• Operaţiuni de cont ale societăţilor afiliate (debitori şi creditori);
• Înregistrări în conturi diverse de trecere;
• Actualizarea contului „mijloace lichide“;
• Actualizarea conturilor pentru avansuri de salarii;
• Actualizarea conturilor pentru contribuţii la bugetul de stat;
• Întocmirea documentelor pentru pregătirea raportărilor, balanţelor şi bilanţului;

Salariatul va efectua şi următoarele operaţiuni de controlling:
• Ţinerea numerelor de comandă;
• Verificarea activităţii interne de raportare îndomeniul controlling;

Salariatul va fi responsabil, în domeniul payroll, pentruu rmătoarele:
• Transmiterea datelor către colaboratori iexterni responsabili pentru payroll;
• Verificarea rezultatelor de payroll;
• Centralizarea prezentei lunare

În exercitarea funcţiei Salariatul va participa şi la alte activităţi necesare, cum ar fi:
• Întocmirea balanţelor şi a bilanţului anual în conformitate cu GAAP şi IAS;
• Clasificarea contractelor de leasing şi activităţi în domeniul raportărilor pe leasing;
• Întocmirea raportărilor lunare;
• Colaborarea la întocmirea de planificări;
• Întocmirea de regulamente de operaţiuni cu conturi;
• Întocmirea de ordine de activitate şi de organizare;
• Contabilitatea imobilizărilor;
• Întocmirea raportărilor lunare pentru autorităţi – TVA, rapoarte financiare;
• Coordonarea colaboratorilor externi responsabili pentru contabilitate;
• Identifica neconformitati/produse neconforme;
• Implementeaza actiunile corective si preventive dispuse si colaboreaza cu Reprezentantul Managementului pentru Calitate in vederea solutionarii lor in termenele stabilite
• Receptie documente si predare la departamentele responsabile
• Comanda produse de protocol si curatenie
• Predare/primireobiecte de inventar, mijloace fixe salariati

Cerinte

Persoana pe care o dorim este sociabila, foarte organizata, cu cunostiinte solide de SAP – FI si cunostinte de limba engleza.
Puteti trimite CV-urile pe adresa: elena.gorea@abchumancapital

Beneficii Oferite

Companie multinationala de renume.
Mediu de lucru placut, profesionist.
Salariu atractiv.
Transport cu microbuzele companiei de la statia de metrou Pacii.

CV-urile pot fi trimise la urmatoarea adresa: elena.gorea@abchumancapital.ro

Încarcă CV-ul tău sau un alt fișier relevant.

DATE INFORMATIVE

Imi exprim acordul pentru procesarea datelor mele cu caracter personal avand ca scop al prelucrarii selectia si plasarea fortei de munca si resurse umane de catre orice entitate juridica din cadrul ABC Human Capital si/sau de orice alta terta parte autorizata de ABC Human Capital, transferul acestora catre terte parti (incluzand potentiali angajatori, retele sociale, site-uri de recrutare), in orice sistem/sisteme de evidenta in Romania sau in afara Romaniei. Am verificat Politica de confidentialitate si Limitarea Raspunderii disponibile pe acest website si am inteles drepturile care imi sunt recunoscute conform legislatiei aplicabile.*
Imi exprim acordul pentru procesarea datelor mele cu caracter personal avand ca scop reclama, marketing si publicitate, catre orice entitate juridica din cadrul ABC Human Capital si/sau de orice alta terta parte autorizata de ABC Human Capital, transferul acestora catre terte parti, in orice sistem/sisteme de evidenta in Romania sau in afara Romaniei. Am verificat Politica de confidentialitate si Limitarea Raspunderii disponibile pe acest site si am inteles drepturile care imi sunt recunoscute conform legislatiei aplicabile. De asemenea, IMI EXPRIM ACORDUL PENTRU A PRIMI DE LA ABC HUMAN CAPITAL ORICE COMUNICARI IN SCOP DE RECLAMA, MARKETING SI PUBLICITATE INCLUZAND COMUNICARI COMERCIALE (cum ar fi buletine informative, rapoarte, stiri, oferte) PRIN ORICE MIJLOACE (incluzand posta electronica, telefonie, sms, mms, curier). Confirm ca adresa de e-mail indicata in cadrul acestui site este cea la care doresc sa primesc aceste comunicari.*
Va rog sa ne comunicati acceptul dvs expres (DA – sunt de acord / NU – nu sunt de acord) cu privire la posibilitatea ca noi sa pastram CV-ul dvs in baza noastra de date si sa va trimitem in continuare propuneri de locuri de munca, conform noului regulament GDPR. http://recrutaresiselectie.ro/politica-de-confidentialitate/