MAC OS QA Engineer IASI

  • Full Time
  • Iasi

Responsabilitati pentru Mac OS QA Engineer Iasi:

-⇥Analiza cerințelor de business, specificațiillor de sistem și cerințelor funcționale și suplimentare in Test Director
-⇥Detectarea, raportarea si urmarirea defectelor ?n aplicații, precum și verificarea și punerea ?n aplicare a fix-urilor
-⇥Efectuarea de testare manuala asupra functionalitatii aplicatiei, teste de regresie, teste de acceptanta și user interface conform specificațiilor și standardelor tehnice
-⇥Colaborarea ?ndeaproape cu echipele de dezvoltarepe tot parcursul procesului de dezvoltare
-⇥Configurarea mediilor de testare pe mai multe platforme
-⇥Efectuarea de teste Web, GUI și Black Box precum si punerea ?n aplicare și raportarea lor
-⇥Scrierea de test case-uri negative sau pozitive si efectuarea testelor daca este necesar.
-⇥Crearea de cerinte de testare și preg?tirea datelor de testare pentru data driven testing
-⇥Scrierea de cereri de modificare pentru bug-urile din aplicatie si oferirea de ajutor developerilor pentru a urmari si rezolva problemele

Cerinte

Experienta si abilitati tehnice:

-⇥Experienta minim 1 sau 2 ani cu sistemul de operare al companiei Apple (MAC OS X: 10.8, 10.9,…)
-⇥Experienta pe sistemul de operare mobil al companiei Apple (MAC iOS X: iOS6, iOS7,…)
-⇥Cunoasterea principiilor aplicatiilor client-server
-⇥Cunoasterea metodelor de testare
-⇥Colaborarea cu Product Owner-ul pentru a se asigura c? criteriile de acceptare conduc la caracteristici testabile
-⇥Abilitatea de a proiecta un plan de testare si de a-l urmari pana la finalizare și executie
-⇥Acordarea de sprijin pentru testarea manuala a proiectelor educationale
-⇥Inregistrarea si urmarirea defectelor descoperite in timpul testarii
-⇥Abilitatea de a lucra ca un membru al echipei de dezvoltare si de a se asigura ca sunt indeplinite criteriile de calitate si acceptare.

Abilitati non-tehnice:
-⇥Buna gandire conceptuala și analitica, buna capacitate de sinteza
-⇥Inovatie si implicare
-⇥Bun management al timpului
-⇥Buna viziune de ansamblu asupra activitatii
-⇥Bune abilitati de comunicare scrisa și verbala, ?n limba engleza și romana
-⇥Abilitatea de a coopera si a lucra productiv in echipa
-⇥Abilitatea de a se adapta si a invata lucruri noi repede
-⇥Atitudine proactiva, pozitiva
-⇥Orientare catre actiune si autodepasire
-⇥Abilitatea de a lucra independent si responsabil.

Nice to have:
-⇥ Cunostinte de framework/harness de testare
-⇥ Cunoștințe de limbaj de scripting (Objective-C/ Perl/ Python/ Ruby/ bash/ tcl/ tk)
-⇥ Cunoștințe de comenzi Unix shell
-⇥ Cunoștințe de TCP/ IP networking pe Windows
-⇥Abilitatea de a selecta cadrul de testare pentru proiect și de a contribui la automatizarea testelor.

Ai experienta ca MAC OS QA Engineer  IASI? Asteptam CV-ul tau pe cv[@]abchumancapital.ro

Author: Corina Diaconu