Recruiter

  • Full Time
  • Iasi

Recruiter

Responsabilitati

 Realizeaza si valideaza brief-ul proiectului ( descrierea de catre client a profilului cautat si a altor cerinte specifice: timp de recrutare, buget, numar candidati short-listati, etc.)

 In baza brief-ului, formuleaza si posteaza pe site-urile de specialitate anunturile de recrutare
 Realizeaza screening-ul CV-urilor candidatilor din aplicatii si/sau sourcing, in conformitate cu cerintele postului vizat
 Organizeaza selectia candidatilor prin diferite tipuri de teste – de logica, de limba straina, tehnice, in functie de cerintele postului si ale clientului;
 Organizeaza si sustine interviuri telefonice sifata in fata in vederea selectarii candatilor si prezentarii clientului a unei liste scurte de candidaticonform brief-ului client
 Realizeaza fisa de sinteza cu informatii complete si relevante despre candidatii din short-list si o transmite clientului conform procedurii;
 Obtine si pune la dispozitia clientului referintele pentru candidatii din short-list;
 Tine legatura cu clientul pe tot parcursul procesului de recrutare atat prin rapoarte saptamanale privind evolutia proiectului (numar de aplicatii, numar de CV-uri selectate, numar de candidati care au trecut testele organizate, dificultati intampinate) cat si prin comunicare directa (telefonic, face-to-face, etc.) ori de cate ori este nevoie;
 Identifica si Propune solutii de deblocare a procesului de recrutare in cazul intampinarii de dificultati;
 Completeaza si administreaza baza de date cu candidati asigurand acuratetea informatiilor introduse;
 Participarea la evenimentele de recrutare interne si externe ( targurile de cariere) cu scopul atragerii si selectarii celor mai bune profiluri.

Cerinte

 Nivel studii : superioare
 Experienta de cel putin 5 ani in recrutarea de personal
 Cunostinte în legatura cu piata muncii, canale si metode de recrutare si selectie de personal
 autonomie;
 Cunostinte Operare PC: Microsoft Office, Internet;
 Cunoasterea si utilizarea unei limbi straine la nivel minim B2 ( engleza sau franceza);
 Capacitatea de sinteza; creativitate ; flexibilitate, adaptabiltate
 Bune abilitati de comunicare orala si scrisa, de relationare; initiativa;
 Integritate; perseverenta, atentie la detalii; responsabilitate; gandire analitica.

CV-urile pot fi trimise la urmatoarea adresa: corina.diaconu@abchumancapital.ro