Quality Control – civil constructions

Responsabilitati pentru Quality Control – civil constructions:

Scopul general al postului : Monitorizarea calitatii lucrarilor pe faze de lucrari precum si a materiilor prime aprovizionate si utilizate, in scopul obtinerii si livrarii de lucrari/produse, conforme cu documentele proprii, cerintele de proiect si legislatia in vigoare.
Obiectivele postului: Asigurarea conformitatii executiei si respectarea legislatiei si a normativelor aplicabile in proiect din punct de vedere al calitatii in constructii.
Descrierea sarcinilor:
– Conform indatoririlor prescrise de legislatia in vigoare: a Legii 10/1995 – Legea Calitatii in Constructii, Normele metodologice aplicate acesteia si procedurile interne ale companiei.
– Efectuarea controlului tehnic de calitate in constructii pentru specialitatile constructii civile si industriale, instalatii aferente constructiilor, platforme, parcari in vederea respectarii normelor metodologice si regulamentelor tehnice in vigoare si a proiectului tehnic.
– Aplicarea si mentinerea sistemului de management al calitatii al companiei si aplicarea prescriptiilor planului calitatii aferent proiectului.
– Supravegherea din punct de vedere al calitatii lucrarilor, a activitatii desfasurate de subantreprenori in vederea asigurarii cadrului legal.
– Desfasurarea cu o frecventa bine determinata a controlului calitatii.
– Desfasurarea inspectiilor si reprezentarea in fata autortatilor, impreuna cu responsabilul tehnic cu executia si a sefului de santier a companiei in fazele determinante.
– Mentine relatia cu Inspectoratul de Stat in Constructii.
– Intocmeste rapoarte de neconformitate si monitorizeaza tratarea neconformitatilor conform celor prevazute de seful de santier.
– Aplica, dupa caz, actiuni corective si actiuni preventive
– Asigura pastrarea si centralizarea documentelor componente ale cartii tehnice a constructiei.
– Desfasoara activitatea conform regulilor de sanatatea si securitatea muncii si a regulamentului de prevenire si stingerea incendiilor.

Cerinte:

1. Studii superioare de profil tehnic;
2. Cursuri speciale: Auditor Intern, management mediu, management sistem de management al calitatii, etc.
3. Experienta pe un post similar, in companii de constructii civile.

Va rugam trimiteti CV-urile la urmatoarea adresa: corina.diaconu@abchumancapital.ro