Economist contabil

  • Full Time
  • Bucuresti, Ilfov

Responsabilitati

Salariatul va fi responsabil, în domeniul contabilitate/controlling, pentru următoarele:
Înrelaţia cu debitorii:
• Verificarea bonităţii clienţilor;
• Somaţii de plată către clienţi;
• Înregistrarea încasărilor;
• Comunicarea situaţiilor de cont către debitori şi departamentele de distribuţie şi service;
• Operaţiuni de conturi de debitori;
• Înregistrarea datelor;

Înrelaţia cu creditorii:
• Înregistrarea facturilor înconformitate cu indicaţii sau regulament;
• Comunicarea situaţiilor de cont către furnizori;
• Operaţiuni de conturi de creditori;

Salariatul va efectua şi următoarele operaţiuni de contabilitate primară:
• Înregistrarea şi prelucrarea operaţiunilor de contabilitate (bancă, casă, cheltuieli de deplasare, etc.);
• Operaţiuni de cont ale societăţilor afiliate (debitori şi creditori);
• Înregistrări în conturi diverse de trecere;
• Actualizarea contului „mijloace lichide“;
• Actualizarea conturilor pentru avansuri de salarii;
• Actualizarea conturilor pentru contribuţii la bugetul de stat;
• Întocmirea documentelor pentru pregătirea raportărilor, balanţelor şi bilanţului;

Salariatul va efectua şi următoarele operaţiuni de controlling:
• Ţinerea numerelor de comandă;
• Verificarea activităţii interne de raportare îndomeniul controlling;

Salariatul va fi responsabil, în domeniul payroll, pentruu rmătoarele:
• Transmiterea datelor către colaboratori iexterni responsabili pentru payroll;
• Verificarea rezultatelor de payroll;
• Centralizarea prezentei lunare

În exercitarea funcţiei Salariatul va participa şi la alte activităţi necesare, cum ar fi:
• Întocmirea balanţelor şi a bilanţului anual în conformitate cu GAAP şi IAS;
• Clasificarea contractelor de leasing şi activităţi în domeniul raportărilor pe leasing;
• Întocmirea raportărilor lunare;
• Colaborarea la întocmirea de planificări;
• Întocmirea de regulamente de operaţiuni cu conturi;
• Întocmirea de ordine de activitate şi de organizare;
• Contabilitatea imobilizărilor;
• Întocmirea raportărilor lunare pentru autorităţi – TVA, rapoarte financiare;
• Coordonarea colaboratorilor externi responsabili pentru contabilitate;
• Identifica neconformitati/produse neconforme;
• Implementeaza actiunile corective si preventive dispuse si colaboreaza cu Reprezentantul Managementului pentru Calitate in vederea solutionarii lor in termenele stabilite
• Receptie documente si predare la departamentele responsabile
• Comanda produse de protocol si curatenie
• Predare/primireobiecte de inventar, mijloace fixe salariati

Cerinte

Persoana pe care o dorim este sociabila, foarte organizata, cu cunostiinte solide de SAP – FI si cunostinte de limba engleza.
Puteti trimite CV-urile pe adresa: elena.gorea@abchumancapital

Beneficii Oferite

Companie multinationala de renume.
Mediu de lucru placut, profesionist.
Salariu atractiv.
Transport cu microbuzele companiei de la statia de metrou Pacii.

CV-urile pot fi trimise la urmatoarea adresa: elena.gorea@abchumancapital.ro