HR Manager domeniul transporturilor

Responsabilitati pentru HR Manager:

• Coordoneaza, conduce si monitorizeza toate activitatile de resurse umane: recrutare si selectie, orientare si instruire, evaluarea performantelor, stabilirea sistemului de compensatii si beneficii, politica de retentie a angajatilor
• Coordoneaza echipa formata din 3 persoane
• Ofera suport coordonatorilor de departamente in realizarea si actualizarea JD-urilor

Recrutare si selectie:
• Implementarea procedurii de recrutare
• Analiza pietei de recrutare si alegerea celor mai bune resurse pentru recrutarea celor mai potriviti candidati
• Planificarea anuala si trimestriala a recrutarii si a necesarului de personal, impreuna cu sefii de departamente
• Coordonarea proiectelor de recrutare, impreuna cu sefii de departamente
• Definirea profilelor in vederea recrutarii si selectiei celor mai buni candidati conform cerintelor companiei
• Crearea si actualizarea continua a bazei de date de candidati
Orientare si instruire:
• Planifica si coordoneaza orientarea noilor angajati pentru a facilita integrarea acestora in companie
• Analiza nevoilor de training si dezvoltarea unui plan de training pentru dezvoltarea abilitatilor angajatilor

Evaluarea performantelor:
• Implementarea si dezvoltarea unui sistem de evaluare bazat pe perfomante si competente la nivel de companie
• Monitorizarea procesului de evaluare a personalului si asigurarea respectarii acestuia

Retentia angajatilor:
• Monitorizarea miscarilor de personal, a plecarilor si venirilor
• Stabilirea impreuna cu conducerea a unor masuri de imbunatatire a activitatii si de crestere a ratei de retentie a personalului
• Reducerea fluctuatiei de personal si asigurarea stabilitatii personalului
• Monitorizarea si supervizarea arhivarii documentelor de personal si asigurarea securitatii acestora
• Furnizare si analiza de rapoarte diverse legate de personal: rapoarte de fluctuatie, angajari, plecari, etc.
• Actualizarea continua a legislatiei muncii si asigurarea aplicarii ei in companie.

Cerinte:

• Studii superioare socio-umane: psihologie, sociologie / specializare in managementul resurselor umane
• Minim 3-5 ani experienta pe un post similar, de preferat in domeniul transporturilor
• Cunostinte solide de legislatia muncii
• Experienta in evaluarea angajatilor si in folosirea diverselor tool-uri de evaluare
• Limba engleza – nivel avansat
• Abilitati de comunicare, verbal si scris, sociabilitate, planificare si organizare, spirit de echipa, diplomatie
• Atitudine proactiva, persuasiune, flexibilitate si adaptabilitate
• Orientare catre solutii si rezultate.

Ai experienta ca HR Manager domeniul transporturilor? Trimite CV-ul la corina.diaconu@abchumancapital.ro