JUNIOR BRAND MANAGER FMCG

Responsabilitati pentru Junior Brand Manager FMCG:

SCOPUL PRINCIPAL AL POSTULUI: colaboreaza cu Senior Brand Manager-ul pentru crearea, dezvoltarea si implementarea brand-ului propriu al companiei, cu scopul cresterii notorietatii brand-ului, optimizarii portofoliului de produse si maximizarii profitului.

RESPONSABILITATI:
 Analizeaza periodic indicatorii de brand, competitia, consumatorii tinta, tendintele de consum si propune masuri de crestere a profitabilitatii brand-ului si a indicatorilor de brand.
 Colecteaza informatii din piata referitoare la competitorii directi si realizeaza rapoarte pe care le prezinta periodic superiorului direct.
 Colaboreaza cu departamentul vanzari pentru a analiza vanzarile si pentru a face propuneri de crestere a vizibilitatii brandului, precum si propuneri de crestere a brandului.
 Colaboreaza cu colegii de departament pentru realizarea diverselor evenimente interne si externe (ex. instore, online, print, etc).
 Participa la meeting-uri interdepartamentale pentru prezentarea evolutiei brand-ului cat si pentru prezentarea planurilor de promovare.
 Colaboreaza cu agentiile de design ambalaje atat pentru produsele noi cat si pentru adaptarea celor existente in portofoliu.
 Implementeaza si evalueaza actiunile de marketing din planul anual de marketing, aprobate in prealabil cu superiorul ierarhic.
 Identifica produse noi cu potential de vanzare si face propuneri pentru inovatii.
 Se informeaza permanent asupra legislatiei in domeniu.
 Sustine taining-uri de produs pentru echipele de vanzare ale companiei si ofera suport acestora in atingerea obiectivelor de vanzare.
 Informeaza echipa de vanzare asupra: portofoliului de produse, calitatilor/ beneficiilor produselor, preturi si grile de discount, activitati promotionale, a tuturor problemelor legate de produse, furnizor sau brand.
 Comunica cu furnizorii de produs, impreuna cu departamentul Supply Chain.
 Propune promotii atat pentru planul promo cat si in afara lui, atat timp cat acestea servesc strategiile generale de brand si ale companiei.
 Lucreaza impreuna cu seful ierarhic direct la realizarea strategiei 4P (produs, promovare/ comunicare, pret, plasare la raft & distributie).

Cerinte

 studii superioare, de preferat marketing
 cunostinte generale de marketing si vanzari
 experienta anterioara pe un post similar sau intr-un post de marketing trainee, de preferat intr-o companie FMCG
 experienta in negociere, comunicare asertiva si analiza
 operare PC (MS Office); limba engleză – nivel avansat
 bune abilitati de comunicare, negiciere si prezentare
 spirit antreprenorial
 spirit organizatoric si determinare
 gandire analitica si sintetica imbinata cu creativitate
 capacitate de a evalua si a lua decizii
 capacitate de a lucra cu oamenii
 perseverenta si orientare spre rezultate
 flexibilitate si deschidere spre nou.

Va rog trimiteti CV-urile la urmatoarea adresa: corina.diaconu@abchumancapital.ro

Distribuie în social media