Suport Tehnic Licitatii si Proiecte – Inginer ofertare

Responsabilitati

• Suport tehnic pentru echipa de vanzari, fundamentare propunere tehnica;
• Executa vizite on site si culege informatii pentru procesul de ofertare;
• Studiaza documentatia: caiete de sarcini, fise de date, planuri, memoriu tehnic, etc;
• Identifica produse si intocmeste propunerea tehnica pentru licitatii;
• Solicita oferte furnizorilor si negociaza conditiile de achizitie;
• Realizarea analizei comparative a ofertelor primite de la furnizori;
• Construieste si argumenteaza raspunsurile tehnice la clarificari;
• Colaboreaza cu inginerii si tehnicienii pentru implementarea corespunzatoare a solutie tehnice propuse;
• Programeaza si organizeaza echipamentele demo cu producatorii;
• Pregateste, organizeaza si executa demo “on customer site”;
• Pregateste, organizeaza si executa demo “in the house”, sesiuni de training si demonstratii practice;
• Pastreaza si intretine legatura cu suportul tehnic al producatorilor din portofoliu;
• Se informeaza permanent cu producatorii din portofoliu despre noutati si stiri din industrie;

Cerinte

• Absolvent de studii superioare, preferabil domeniul tehnic (Politehnica sau similar);
• Experienta relevanta in industrii similare intr-un post de suport tehnic presales sau proiectare solutii tehnice constituie un avantaj (AV/IT/Telecom/Security & Safety);
• Experienta relevanta suport tehnic licitatii sau similar pentru domenii conexe constituie un avantaj;
• Capacitatea de a lucra la mai multe proiecte simultan;
• Capacitatea de organizare si gestionare a unui flux mare de informatii;
• Persoana organizata, capabila sa se impuna, cu capacitate de analiza si sinteza, atitudine proactiva, orientare puternica spre rezultat si termene, abilitati de comunicare si decizionale;
• Persoana cu bune abilitati de rezolvare a problemelor;
• Cunostiinte Autocad si Visio prezinta un avantaj;
• Limba engleza nivel avansat, scris/citit/vorbit;
• Cunostiinte operare PC nivel avansat: outlook, aplicatii office, aplicatii ERP (Charisma);
• Analiză şi atenţie la detalii, rigurozitate, folosirea terminologiei de specialitate, imaginatie si creativitate tehnica, putere de concentrare ;
• Responsabilitate, echilibru şi stăpânire de sine, corectitudine, respect fata de clienti si colaboratori, preocupare pentru perfecţionarea pregătirii profesional;

Beneficii Oferite

• Program atractiv de recompensare lunara in functie de performante
• Decontare transport
• Telefon & Laptop
• Acces la traininguri international cu vendori de top

CV-urile pot fi trimise la urmatoarea adresa: elena.gorea@abchumancapital.ro

Distribuie în social media